Zasuwy nożowe regulujące przepływ

System kanalizacyjny i oczyszczania ścieków potrzebują wiele maszyn i narzędzi, aby prawidłowo działać oraz zapewniać dostęp do kanalizacji dla dużych obszarów. Niektóre z części armatury jednocześnie stosowane są w systemach uzdatniania wody czy ogólnie pojętym przemyśle wodnym. Jednym z takich narzędzi są zasuwy nożowe.

Niezbędne zasuwy do instalacji wodnych

zasuwa nożowaNarzędzie z tej grupy jest tak zaprojektowane, aby mogło być wykorzystywane w instalacjach, przez które przepływają media ciekłe, ale i ze stałymi elementami lub całkowicie gazowe. Dobrze dobrana zasuwa posiada wolny przelot przy pełnym otwarciu, przez co straty ciśnienia są minimalne, a stałe części nie osadzają się na tej armaturze, ponieważ wypłukuje się je przy jej zamykaniu. Zasuwa nożowa może występować w wersjach z trzpieniem niewznoszącym lub wznoszącym, z napędem elektrycznym lub pneumatycznym, z czujnikami indukcyjnymi, a także z deflektorem. Jej montaż jest możliwy od pozycji pionowej do poziomej, jednak nie należy takiej zasuwy montować w pozycji do góry nogami. Montując ją należy szczególną uwagę zwrócić na poprawne uszczelnienie noża, dokładnie dokręcając śruby dławicy. Taka zasuwa znajduje zastosowanie przy sypkich i płynnych mediach, a także w przemyśle chemicznym lub papierniczym. Dzięki swojej solidności oraz odporności na działanie kwasów lub rdzy jest bardzo trwała i może wytrzymać nawet kilka lat. Należy jednak pamiętać, aby o nią odpowiednio dbać i zabezpieczać przed występowaniem niechcianych awarii lub nieszczelności.

Dobre zasuwy są szczelne i precyzyjnie wykonane. Z powodzeniem można je stosować we większości systemów czy instalacji, przez które przepływają różne ciecze lub inne materiały. Właściwy wybór takiego narzędzia oraz jego prawidłowy montaż mogą zagwarantować trwałość na długie lata i dobre funkcjonowanie na przykład każdej kanalizacji.